Licencjonowanie w projektach WordPress’owych

Home » Blog

W tym artykule, opisujemy zagadnienia związane z prawem autorskim, licencjonowaniem w typowych projektach, jakie realizujemy dla naszych Klientów. Chodzi oczywiście o wykonanie serwisu internetowego lub sklepu działającego w oparciu o CMS WordPress.

Logo GPL

Wykonanie typowego serwisu internetowego lub sklepu online polega na pobraniu, skonfigurowaniu, połączeniu i dostosowaniu różnych dostępnych programów (cms, wtyczki, szablon, integracje) bez potrzeby pisania dedykowanego kodu. Czasami jednak – w przypadku większych projektów -potrzebna jest specyficzna funkcjonalność którą musimy dla Klienta napisać “od zera” albo jeśli pozwala na to licencja, wykonać projekt na bazie innego dostępnego kodu. Finalnie, działający serwis wykorzystuje oprogramowanie różnych autorów a co za tym idzie, oparty jest na wielu licencjach. W przypadku projektów wordpressowych w większości są to licencje bezpłatne bazujące na licencjonowaniu GNU General Public License lub MIT. Programy rozprowadzane na zasadach GNU nie są objęte gwarancją autora, natomiast my jako firma udzielamy własnej gwarancji prawidłowego działania wszystkich elementów wykorzystanych w projekcie.

Taki projekt z punktu widzenia licencji może mieć następujące składowe:

  • WordPress – bezpłatny system CMS rozprowadzany na zasadach licencji GNU General Public License v2.0.
  • Szablon graficzny (templete) oraz wtyczki (plugins) – tutaj mogą wystąpić różne modele licencjonowania, w zależności od tego, czy dany szablon, wtyczka został stworzony na wyłączność dla danego klienta; czy została wykorzystana licencja bezpłatna (np. GNU GPL); czy wykorzystana jest komercyjna wtyczka lub szablon na odpowiedniej licencji.
Na tym sprawa się nie kończy, ponieważ często szablony, wtyczki do swojej prawidłowej pracy wykorzystują dzieła innych autorów co powinno zostać odpowiednio oznaczone. W przypadku, kiedy w danym projekcie tworzymy dedykowane rozwiązanie, wykonane przez nas utwory i powiązane z nimi prawa autorskie oraz ich przekazanie Klientowi reguluje podpisana umowa.

Na życzenie Klientów przygotowujemy zestawienie wykorzystanych w projekcie programów oraz wskazujemy, gdzie znajdują się treści licencji tych programów.

Przykładowe zestawienie wykorzystanych programów w projekcie “Alfa” wraz z informacjami o ich licecnjonowaniu.

WordPress
Źródło: https://wordpress.org/download/
Data pobrania i instalacji: 08.05.2019
Licencja: GNU General Public License, version 2.
Plik licencyjny: znajduje się w głównym folderze w pliku licence.txt
https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.en.html

Szablon Understrap z motywyem potomnym
Źródło: https://github.com/understrap/understrap
Data pobrania i instalacji: 08.05.2019
Licencja: GNU General Public License, version 2
https://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.html
Plik licencyjny: znajduje się w głównym folderze szablonu w pliku LICENSE.md

Szablon wykorzystuje programy:
Font Awesome: http://fontawesome.io/license (Font: SIL OFL 1.1, CSS: MIT License)
Bootstrap: http://getbootstrap.com | https://github.com/twbs/bootstrap/blob/master/LICENSE (Code licensed under MIT documentation under CC BY 3.0.)
jQuery: https://jquery.org | (Code licensed under MIT)
WP Bootstrap Navwalker by Edward McIntyre: https://github.com/twittem/wp-bootstrap-navwalker GNU GPL
Bootstrap Gallery Script based on Roots Sage Gallery: https://github.com/roots/sage/blob/5b9786b8ceecfe717db55666efe5bcf0c9e1801c/lib/gallery.php

Wtyczka “Dedykowana dla Klienta XYZ”
Dedykowane oprogramowanie dla Klienta. Przekazanie majątkowych praw autorskich zgodnie z umową z dnia XX.ZZ.RRRR

Wtyczka WooCommerce
Źródło: https://pl.wordpress.org/plugins/woocommerce/
Data pobrania i instalacji: 08.05.2019
Licencja: GNU General Public License, version 3
Plik licencyjny: znajduje się w głównym folderze wtyczki w pliku licence.txt

Ponieważ większość naszych Klientów nie posiada własnego serwera internetowego tylko korzysta z usług firm hostingowych, to jedynie nadmienimy, że na takim serwerze wykorzystywane jest również oprogramowanie pochodzące od wielu autorów. Do podstawowych należą systemy operacyjne (np.: Linux, Windows), serwery www (np.: Apache, Nginx) bazy danych (np.: MySQL, MardiaDB). Wszystkie te systemy objęte są różnymi licencjami, ale najczęściej będzie to zagadnienie dla samej firmy hostingowej.

Słownik pojęć:
Szablony WordPress (template) – szczegóły związane z tworzeniem szablonów opisane są pod tym adresem https://codex.wordpress.org/Templates.  Fizycznie, szablon to plik w formacie ZIP, który zawiera w sobie wielu plików z kodem źródłowym. Załadowanie i aktywowanie szablonu w CMS WordPress spowoduje, że informacje, dane jakie są wprowadzone w CMSie wyświetlają się w przeglądarce internetowej w określony wizualnie sposób i w określonym stylu (odpowiednia czcionka, jej wielkość, kolory,..). 
Wtyczki WordPress (plugin) – w celu zapewnienia określonej w umowie funkcjonalności jakiej nie zapewnia sam WordPress a jaka jest wymagana przez Klienta to rozszerzamy funkcjonalność w formie wtyczek. Zagadnienie związane z wtyczkami do CMS WordPress opisane jest są tutaj https://codex.wordpress.org/Plugins. Podobnie jak szablon wtyczka jest zbiorem kodu oprogramowania spakowanego do formatu ZIP jaki ładuje i aktywuje się w CMS WordPress.

Opieka WordPress