Skąd wziąć zdjęcia na stronę www? Jak dobrze je wykorzystać?

Home » Blog

W tej chwili ciężko wyobrazić sobie stronę internetową bez zdjęć czy grafik. To doskonałe uzupełnienie dla warstwy tekstowej witryny. A o właściwym przygotowaniu tekstów możesz przeczytać w naszym artykule Jak przygotować teksty na stronę WWW.

Warto przyłożyć się nie tylko do dobrania odpowiednich zdjęć i grafik, ale także właściwego ich przygotowania do publikacji, by przynosiły naszej stronie jak najwięcej korzyści. To nie tylko kwestia estetyczna, bowiem dobrze dobrane, opisane i zoptymalizowane zdjęcie może mieć wpływ na pozycję strony internetowej w wyszukiwarce.

Darmowe banki zdjęć - zdjęcia na stronę WWW

Skąd wziąć zdjęcia na stronę www?

Ważne by zdjęcia i grafiki, które wykorzystujemy na stronie były legalne. Oznacza to, że nie możemy skopiować zdjęcia z dowolnej strony internetowej i opublikować go na swojej. Zdjęcia, tak jak teksty objęte są prawami autorskimi i posługiwanie się nimi w taki dowolny sposób to po prostu kradzież.

Ponadto, warto zwrócić uwagę by zdjęcia były możliwie jak najbardziej autentyczne. Posługiwanie się fotografiami, które w żaden sposób nie oddają rzeczywistości – w stylu biura podróży, które sprzedaje pobyt w hotelu z basenem, gdy tak naprawdę jest to tylko mały brodzik – to również błąd. Podobnie jak publikowanie zdjęć biura z Nowego Jorku, kiedy mieści się ono w Gdyni czy fotek zespołu gdzie połowa osób ma egzotyczne rysy twarzy. W ten sposób nie pewno nie uda nam się wzbudzić zaufania naszych Klientów, którzy trafią na stronę.

Jednak nawet najbardziej autentyczne zdjęcie o słabej jakości z pewnością nie spełni swojego zadania. Zbyt małe, “rozciągnięte” zdjęcie, na którym widać piksle potrafi zepsuć najlepszy efekt.

Jeżeli jesteś przedstawicielem jakiejś marki, dystrybutorem jej produktów najpewniej możesz liczyć na fotki od Twojego dostawcy czy producenta. Ale…

Idealnym rozwiązaniem jest wykonanie zdjęć samodzielnie – o ile dysponujemy odpowiednimi umiejętnościami – lub zlecenie tego zadania profesjonalistom. W zależności od tematyki strony może to być bardzo łatwe albo dosyć trudne. Zwłaszcza na początku naszej działalności, kiedy produkty dopiero powstają, oferta jest w przygotowaniu, nie mamy jeszcze portfolio, kompletujemy zespół. Tutaj z pomocą przychodzą nam stocki ze zdjęciami. Ale zasada doboru takich fotografii do strony www jest dokładnie taka sama – stawiamy na autentyczność, na tyle, na ile jest to możliwe przy zakupie czy pobieraniu gotowych fotek.

Skąd wziąć zdjęcia na stronę www

Darmowe banki zdjęć

Nawet zdjęcia z darmowych stocków są objęte różnego rodzaju licencjami, które określają w jaki sposób możemy je wykorzystywać. Licencja Creative Commons Zero daje nam największą dowolność, co oznacza możliwość komercyjnego wykorzystania zdjęć, bez podpisywania ich autora. Natomiast licencja Creative Commons może zawierać pewne warunki pod którymi będziemy mogli użyć zdjęcia, np. właśnie podpisując autora. Licencja może nie pozwalać na modyfikowanie fotografii. Za każdym razem warto sprawdzić zapisy, które zawiera.

Linki do serwisów z bezpłatnymi zdjęciami:

Płatne banki zdjęć

Zdjęcia płatne kupujemy w pakietach czy abonamentach odnawianych przez subskrypcję. W takich bankach znajdziemy miliony zdjęć, grafik, ikon; a także ilustracje, pliki video, czy pliki dźwiękowe.

Linki do kilku tego typu serwisów:

Zdjęcia dostępne w domenie publicznej

To zasoby zdjęć, które nie podlegają już ochronie prawnej, ponieważ wygasła ona z czasem lub nigdy im nie podlegała, jak na przykład zdjęcia NASA. Mamy do nich nieograniczony dostęp i możemy je wykorzystywać w dowolnym celu. Choć dobrze przyjętym zwyczajem jest jednak podpisywanie ich autorów.

I tak na przykład większość cyfrowych zbiorów Biblioteki Narodowej Polona https://polona.pl/ dostępnych jest właśnie w domenie publicznej.

Google grafika

Poprzez Google Grafika również możemy przeszukiwać zasoby foto i wybierać te, które oznaczone są jako “Do ponownego wykorzystania” lub “Do ponownego wykorzystania z modyfikacją”. Wystarczy w menu wybrać Narzędzia; wtedy pojawi nam się pod spodem dodatkowe menu. Rozwijając Prawa do użytkowania możemy filtrować dostępne grafiki według wybranej licencji.

Optymalizacja zdjęć do strony internetowej

Canva

Nie jesteś grafikiem? Nic nie szkodzi! canva.com ułatwi Ci tworzenie grafik, dzięki zdefiniowanym wzorcom i elementom. Interfejs jest bardzo prosty i intuicyjny. W Canvie znajdziesz gotowe formaty dostosowane do wszystkich popularnych mediów społecznościowych oraz bazę zdjęć, które możesz wykorzystywać w swoich projektach. Możesz stworzyć tutaj logo, wykres, ulotkę, folder, wizytówkę, edytować zdjęcia, etc. By zacząć używać tego narzędzia musisz założyć konto lub zalogować się przez usługę Google lub Facebooka. Korzystanie z Canvy jest bezpłatne, ale część zasobów (Canva Pro) jest dostępna dopiero po wykupieniu subskrypcji. Co bardzo istotne z Canvy możesz korzystać w aplikacji w swoim telefonie, która pozwala naprawdę na bardzo dużo.

Motywy dla WordPress’a

Nie każdy o tym wie, ale niektóre płatne szablony dla WordPress’a dostarczane są razem z grafikami i zdjęciami widocznymi w ich wersji demo. Przykładem takiego motywu jest Divi, jeden z najpopularniejszych na świecie motywów dla WordPress’a.

Pamiętaj, że zawsze warto zapoznać się z treścią licencji, na jakiej dany serwis udostępnia nam swoje zasoby. I oczywiście stosować się do jej zapisów.


Podsumowując, bardzo ważne, by cała identyfikacja wizualna była spójna. By zdjęcia pasowały do siebie, do logo, do charakteru strony. By stanowiły uzupełnienie przekazu tekstowego. Bo potrafią czasem powiedzieć więcej niż słowa. Jeśli będą też po prostu ładne jest duża szansa, że użytkownik zapamięta Twoją stronę, właśnie ze względu na nie.

Optymalizacja zdjęć na stronie internetowej

Odpowiedni rozmiar zdjęcia na stronie www

Zbyt duże zdjęcie spowoduje, że nasza strona będzie ładować się zbyt długo. Niewątpliwie rozmiary zdjęć mają ogromne znaczenie dla szybkości wczytywania strony, dlatego trzeba zadbać by zdjęcia nie były większe niż jest to konieczne. Niech mają taki rozmiar, jak okno, w którym się wyświetlają. Te, które chcemy mieć na całej szerokości ekranu, których używamy jako tło nie muszą mieć więcej niż 1600 px. A zdjęcie w galerii nie potrzebuje rozmiaru większego niż 900 – 1000 px.

Nie możemy też pozwolić by zdjęcie było zbyt małe w stosunku do wielkości okna, w którym się wyświetla. Rozciągnięte zdjęcie będzie wyglądać niedbale i nieestetycznie.

Kompresja

Jeżeli zależy nam na szybki ładowaniu strony, zdjęcia, które na niej umieszczamy powinniśmy wcześniej skompresować. Odpowiednie narzędzia znajdziemy naturalnie w internecie. Może to być jakikolwiek program do obróbki, online’owy https://tinypng.com/ , którego możemy również zainstalować jako wtyczkę w naszym WordPressie: https://pl.wordpress.org/plugins/tiny-compress-images/ .

Więcej na ten temat przygotowania zdjęć do publikacji znajdziesz w naszym artykule Optymalizacja obrazków na stronie www pod Google Speed Test czyli prędkość ma znaczenie

Najlepsze formaty grafik i zdjęć na stronie internetowej

Najbardziej popularne formaty grafik w sieci to .jpeg .png .gif . svg. Używamy ich na co dzień, dlatego warto wiedzieć jak właściwie je wykorzystywać na stronie internetowej, by zyskać jak najwięcej.

JPEG obsługuje miliony kolorów, dlatego jest używany do zapisywania fotografii. Aparaty fotograficzne czy smartfony zapisują zdjęcie właśnie w tym formacie; jpeg’ów używamy w mediach społecznościowych. Jednak nie dają one możliwości zapisu przezroczystości; nie możemy też ich swobodnie powiększać, ponieważ powoduje to widoczność poszczególnych piksli.

PNG podobnie jak .jpeg obsługuje miliony kolorów, ale dodatkowo umożliwia zapisanie obrazku jako przezroczystego. I nie traci jakości podczas powiększania. Nie jest natomiast polecany jako format do zapisywania zdjęć ze względu na ilość kolorów jaką obsługuje. Zdjęcie zapisane jako .png będzie ważyło znacznie więcej niż .jpeg. Dlatego na stronie internetowej plików .png powinniśmy używać tylko tam, gdzie są niezbędne, np. w logo.

GIF w tej chwili nie jest już tak popularny jak kiedyś. Ma ograniczenie do 256 indeksowanych kolorów a wysoki poziom kompresji powoduje utratę jakości. Ale w ten sposób możemy zapisywać proste animacje.

SVG nie traci jakości przy skalowaniu na dowolny rozmiar: większy lub mniejszy, ponieważ nie ma zdefiniowanej rozdzielczości. Można go animować, zapisywać przezroczystość i stosować dowolną liczbę kolorów. Takie pliki mają małe rozmiary i świetną jakość, ale nie bardzo nadają się do zapisywania zdjęć.

Zdjęcia do serwisu internetowego WWW - skąd je pobrać?

Zdjęcia na stronie internetowej a pozycjonowanie i SEO

Dobrze wykorzystane zdjęcie na stronie www to zdjęcie opisane! Już w trakcie przygotowania zdjęć do publikacji powinniśmy myśleć o nadaniu im tytułów bezpośrednio powiązanych z treścią artykułu czy podstrony, gdzie będą umieszczone. Często sprowadza się to po prostu do podpisania zdjęć słowami kluczowymi właściwymi dla danego tekstu. Tak przygotowane zdjęcie w WordPress’ie od razu uzyska stosowny tytuł.

Koniecznie pamiętajmy również o nadaniu grafice wartości “alt” (przy czym może on być taki sam lub inny niż tytuł). Alt czyli tytuł alternatywny, widoczny w kodzie strony (nie dla użytkowników), jest zczytwany przez roboty Google, które na razie jeszcze nie widzą obrazków, nie potrafią stwierdzić co się na nich znajduje. Jeżeli nie zmienimy tytułu zdjęcia pobranego z aparatu, na naszej stronie będzie ono miało automatycznie tytuł np. DSC0001.jpg, co oczywiście nic nie znaczy. A dzięki “tytułowi alt” nasze zdjęcie lub grafika znajdzie się w Google Grafika, zwiększając tym samym możliwości wyszukania witryny przez użytkowników / klientów. Dodatkowo “alt” jest czytany przez czytniki dla osób niewidomych. Opisując zdjęcie, pomagamy im korzystać ze strony internetowej.

Stanowczo warto przyłożyć się zarówno do wyboru i dobrania zdjęć i grafik na naszą stronę internetową, jak i do procesu przygotowania do publikacji. Wbrew pozorom, można wiele stracić, albo bardzo dużo zyskać jeżeli zastosujemy się – bądź nie – do kilku powyższych porad. Dlatego zachęcamy by zdjęcia i grafiki zamieszczone na stronie nie były dziełem przypadku; by używać ich świadomie, legalnie i w odpowiedni sposób.

Oferta