Dwa i więcej punkty na Google Maps – przydatna wtyczka do WordPressa

Czasem na stronie internetowej firmowej potrzebujemy zamieścić mapkę Google z więcej niż jedną lokalizacją, ponieważ firma ma na przykład kilka oddziałów albo apartamenty do wynajęcia rozlokowane są w różnych punktach miasta. Takie zadanie bardzo ułatwia nam zastosowanie bezpłatnej wtyczki MapPress Easy Google Maps, dzięki której z łatwością umieścimy na mapie Google kilka lokalizacji.

Wtyczkę dodajemy do WordPressa za pomocą zakładki Wtyczki - Dodaj nową. Po instalacji wtyczka tworzy w kokpicie osobną zakładkę - MapPress, gdzie konfigurujemy podstawowe ustawienia. Konkretną mapę dodajemy natomiast na stronie lub we wpisie, gdzie chcemy mieć mapę. W tej chwili wtyczka jest już zlokalizowana do języka polskiego.

1. Zaczynamy od Podstawowych ustawień, zaznaczając gdzie (w jakich typach stron) będziemy chcieli wyświetlać mapę, gdzie w treści strony będziemy wyświetlać mapę oraz gdzie mapa będzie przekierowywać użytkownika który w nią kliknie.

2. Kontrolowanie mapy, gdzie włączamy lub wyłączamy między innymi typ mapy a także to co i jak będzie się na mapie wyświetlało. Przykładowo zaznaczenie Podglądu mapy i opcji Początkowo otwarty wyświetli nam w prawym dolnym rogu podgląd mapy w dużo mniejszej skali.

3. Ustawienia mapy to opcje między innymi wyrównania, ustawienia krawędzi i ich koloru. Zaznaczenie Otwórz pierwsze POI powoduje, że na mapie będzie nam się wyświetlał "dymek" do pierwszego dodanego punktu, którego treść możemy przy dodawaniu mapy samodzielnie edytować.

4. Ustawienia POI to ustawienia wyżej wspomnianych "dymków".

5. W Lokalizacji w polu język wpisujemy "pl" natomiast kod kraju (dla Polski) to "48".

6. W ostatniej zakładce możemy zmienić domyślne wartości wielkości map.

[lightbox href="https://globalmedia.com.pl/wp-content/uploads/2013/11/konfiguracja-wtyczki-mappress.png" title="Konfiguracja wtyczki MapPress"] konfiguracja-wtyczki-mappress [/lightbox]

Po zakończeniu podstawowej konfiguracji pluginu przechodzimy do wybranej strony lub wpisu, gdzie będziemy dodawać mapę. MapPress tworzy pod edytorem tekstowym dodatkową zakładkę; aby utworzyć mapę klikamy przycisk "Nowa mapa".

[lightbox href="https://globalmedia.com.pl/wp-content/uploads/2013/11/tworzenie-mapy-za-pomoca-mappress-wtyczki-do-wordpressa.png" title="Tworzenie mapy za pomocą MapPress"] tworzenie-mapy-za-pomoca-mappress-wtyczki-do-wordpressa-1[/lightbox]

1. Wpisujemy tytuł mapy.

2. Wybieramy rozmiar lub wpisujemy własny.

3. W miejscu Dodaj punkt POI wpisujemy adres pierwszej lokalizacji i klikamy w ikonkę lupki. Pod spodem mamy mapkę poglądową.

4. Klikamy przycisk Wstaw do wpisu.

5. Aby dodać kolejny punkt na mapie ponownie w rubryce Dodaj punkt POI wpisujemy adres następnej lokalizacji.

6. Na koniec klikamy "Zapisz".

W każdej chwili powstałą mapę możemy wyedytować - zmienić jej wielkość, dodać kolejny punkt.

[lightbox href="https://globalmedia.com.pl/wp-content/uploads/2013/11/gotowa-mapa-mappress.png" title="Gotowa mapa za 2 punktami"] gotowa-mapa-mappress-1 [/lightbox] Wersja bezpłatna zawiera link zwrotny.

Istniej również wersja pro do kupienia za 29,95 $ za licencję na 3 strony oraz 49,95 $ bez ograniczeń z upgrade'ami do nowych wersji i pomocą techniczną przez rok; nie zawiera linku zwrotnego.