Kopia zapasowa Twojej strony – MUST HAVE

Home » Blog

Backup strony internetowej to MUST HAVE, podobnie jak “mała czarna” w szafie każdej kobiety. Choć może to nie do końca trafione porównanie, ponieważ brak sukienki można szybko uzupełnić pobliskim centrum handlowym czy ulubionym sklepie. Natomiast w momencie kiedy nie posiadamy kopii zapasowej a firma hostingowa również nam jej nie zapewnia, odtworzenie strony w razie błędów, problemów, wirusów jest niemożliwe.

Strony zbudowane w oparciu o WordPressa wymagają pełnego backup’u, czyli stworzenia kopii zapasowej wszystkich plików oraz bazy danych. Backup można wykonać za pomocą wtyczek do WordPressa (np. WP-DB-Backup), dedykowanego skryptu…

Dobrze jest przechowywać kopię swojej strony na innym koncie hostingowym lub po prostu nośniku danych, który możemy schować do szuflady – płycie, dysku zewnętrznym, pendrive. Dzięki temu mamy gwarancję, że nawet w momencie, kiedy coś dzieje się z naszym hostingiem, strona nadal jest bezpieczna.

Trzy powody dla których warto wykonać własną kopia zapasową serwisu WWW:

1. Kopie firm hostingowych są często niewystarczające, ponieważ firmy hostingowe przechowują kopie zapasowe stron swoich klientów tylko przez kilka ostatnich dni a czasami też klient musi je wykonać samodzielnie za pomocą panelu administracyjnego.  Jeśli Twoja strona została np. została zaatakowana przez wirusy, backup sprzed np: sprzed 3 dni może być niewystarczający ponieważ strona mogła zostać zainfekowana wcześniej. Sugerujemy wykonywanie dodatkowych kopii tygodniowych czy też miesięcznych niezależnie od firmy hostingowej.

2. Ponieważ to najtańsza opcja odzyskania strony, która daje gwarancję ponownego uruchomienia witryny, zarówno w przypadku, kiedy została zaatakowana przez wirusy, czy wtedy gdy np. została uszkodzona w wyniku błędu ludzkiego, aktualizacji i problemów z kompatybilnością.

3. Ponieważ to najszybsza opcja odzyskania strony, która przestała się wyświetlać.