Najlepsze programy do pracy zdalnej, pracy z domu (home office)

Home » Blog

Oto lista popularnych programów jakie umożliwią Twojej firmie organizację pracy zdalnej z domu.

Większość z proponowanych poniżej programów posiada bezpłatne wersje, plany taryfowe lub bezpłatne okresy testowe dzięki którym będziesz mógł bezpłatnie i szybko wdrożyć takie rozwiązania w Twojej firmie.

praca zdalna z domu programy

Pakiety “wszystkomające” – oferują to co potrzebne do współpracy online w Twojej firmie

Microsoft Office 365 https://www.office.com/

Programy do rozmów online, telekonferencji

Bezpłatny Microsoft Teams vs Bezpłatny Webex

Bezpłatny Microsoft Teams jest bardzo dobrym rozwiązaniem do wspólnej pracy zespołów. Umożliwia nie tylko prowadzenie chatów tekstowych, informowanie się członków zespołu na bieżąco w kanałach tematycznych, ale również prowadzenie rozmów za pomocą videokonferencji. Teams posiada wiele narzędzi do pracy nad wspólnymi dokumentami Office (Word, Excel, Onenote) czy też narzędzie do tworzenie zespołowego intranetu za pomocą Wiki. Bezpłatne rozwiązanie można rozbudowywać o dodatkowe integracje i aplikacje, które zwiększają jego użyteczność. Wadą wersji bezpłatnej Teamsa jest to, że nie można planować spotkań na określony dzień i godzinę. Można rozmawiać pomiędzy sobą lub organizować spotkania całego zespołu, ale są to spotkania ad hoc. Użytkownicy otrzymują od Administratora Teamsa zaproszenia do współpracy na swoją skrzynkę e-mail. Co ważne, zaproszenia mogą być wysyłane na dowolne adresy e-mail, również do współpracowników poza naszą firmą. Każdy użytkownik, przed pierwszym zalogowaniem, musi zarejestrować bezpłatne konto Microsoft Account, podając adres e-mail na który wysłane zostało zaproszenie.

W bezpłatnym Webex można planować spotkania na określony dzień i godzinę i wysyłać zaproszenia do dowolnych osób. Natomiast nie ma wielu narzędzi wspierających pracę grupową zespołów. Jest to przede wszystkim narzędzie do telekonferencji. Każdy pracownik, który chce organizować telekonferencje musi samodzielnie założyć bezpłatne konto natomiast uczestnictwo w telekonferencjach nie wymaga zakładania konta. Dla niektórych wadą Webexa jest brak interfejsu w wersji polskiej (domyślnie angielska).  

Obie platformy posiadają możliwość pracy za pomocą przeglądarki internetowej lub aplikacji desktopowej i mobilnej.

Płatne wersje Microsoft Teams oraz Webex nie mają wymienionych ograniczeń i umożliwiają centralne zarządzanie kontami pracowników i współpracowników.

Różnice pomiędzy płatnym i bezpłatnym Microsoft Teams

Jeśli szukasz bezpłatnego narzędzia tylko do videokonferencji to Webex dający możliwość planowania spotkań jest lepszy (wersja płatna od 14,25 Euro / miesiąc / użytkownik organizujący spotkania).

Jeśli szukamy narzędzia do pracy grupowej to Microsoft Teams zdecydowanie jest obecnie najlepszym rozwiązaniem na rynku. Wersja płatna dostępna jest w pakiecie Office 365 Essentials już od 5,10 Euro / miesiąc / użytkownik. Za tą cenę oprócz Teamsa dostajemy dużo więcej narzędzi (Poczta firmowa, pakiet biurowy Office Online i wiele innych narzędzi).

Praca na wspólnych plikach, udostępnianie plików

Praca zespołowa nad projektami, zadaniami

#zostanwdomu