Nareszcie – WordPress 3.6 “Oskar”

Home » Blog

Wydanie opóźnione o 2 miesiące w końcu ujrzało światło dzienne 2 sierpnia 2013 roku. Wersja 3.6 nosi nazwę kanadyjskiego pianisty jazzowego Oskara Petersona. Oprócz zmian dla zwykłych użytkowników i deweloperów otrzymujemy również nowy, domyślny motyw dla WordPressa – Twenty Thirteen, który bardzo różni się od swoich poprzedników. Szablon Twenty Thirteen ma układ typowo blogowy, wprowadza różne formaty wpisów – od tekstowych, przez galerię, video aż do samych tylko cytatów; a także dosyć hmmm… kontrowersyjną kolorystykę.

Co nowego dla użytkowników?

Przebudowano zupełnie mechanizm przeglądania i edytowania wersji wpisów. Wprowadzono oś czasu, która znacznie ułatwia orientację a także przeglądanie różnic pomiędzy poszczególnymi wersjami. Opcja ta dostępna jest w tej chwili w zakładce “Opublikuj”, gdzie od razu widzimy informację o ilości zapisanych wersji wpisu.

Usprawnione zostało również automatyczne zapisywanie wersji wpisu. Artykuły zapisywane są zarówno lokalnie, jaki na serwerze, dla każdego użytkownika osobno, więc utrata wprowadzonych zmian została ograniczona do minimum.

Do tej pory jedynym zabezpieczeniem przed zmianami wpisu przez innego użytkownika było ostrzeżenie, które wyświetlało się nad oknem edycji. Od wersji 3.6 WordPress blokuje nadpisywanie zmian przez innego użytkownika. Edycja wpisu jest możliwa dopiero po “przejęciu” wpisu od jego autora.

Dodatkowo znacznie przebudowano zarządzanie menu. Oddzielono funkcję tworzenia nowego menu od zarządzania istniejącym. Zmieniono wygląd lewego panelu z listą stron, kategorii i opcją dodawania odnośników.

WordPress 3.6 został wyposażony w odtwarzacz multimedialny, który pozwala na wyświetlanie plików audio i video przechowywanych na własnym serwerze bez pomocy dodatkowych wtyczek.