Nowa wersja WordPres’a: 5.3 Kirk

Home » Blog

Wczoraj, 12 listopada opublikowano nową wersję WordPress’a 5.3. Nowe wydanie tradycyjnie nosi nazwę na cześć jazzmana Rahsaana Rolanda Kirka.

W nowej wersji otrzymujemy przede wszystkim udoskonalone bloki w edytorze Gutenberg oraz nowy motyw domyślny Twenty Twenty Mamy też lepsze wsparcie dla PHP 7.4. W tym artykule skupimy się jednak przede wszystkim na nowych funkcjach w blokach edytora Gutenberg.

Nowe i udoskonalone bloki Gutenberga

Przede wszystkim 13 wydań wtyczki Gutenberga zostało połączonych z rdzeniem. Oznacza to dużo nowych funkcji i ulepszeń zarówno dla użytkowników, jak i programistów, a także znaczny wzrost wydajności edytora.

Zupełnie nowy blok Grupowy

Jest uniwersalnym kontenerem dla innych bloków, umożliwiającym tworzenie zaawansowanych szablonów bloków, które będą dołączane do dowolnej strony witryny WordPress. Nowy blok grupy obsługuje szerokie wyrównania i kolory tła, co znacznie zwiększa swobodę tworzenia witryny.

Blok grupowy uzyskał wygląd szarego pola z ikonką “+” dzięki czemu wygląda przejrzyście.

nowy-blok-gutenberg-wordpress5.3
Całkiem nowy blok grupowy

Możemy również pogrupować poszczególne bloki, zaznaczając wszystkie (Ctrl+A) i dodać je do bloku grupowego korzystają z menu.

gutenberg-blok-grupowy

Nowy blok kolumny

Obsługuje teraz przesuwaną kontrolkę w ustawieniach bloku, dzięki czemu mamy możliwość zarządzania szerokością dla każdej kolumny. Wybieramy też z większej ilości zdefiniowanych propozycji kolumn niż do tej pory i dzieje się to znacznie łatwiejszy sposób.

nowy-blok-kolumny-wordpress5.3

W bloku Okładka od razu otrzymujemy do wyboru kilka zdefiniowanych kolorów dla tła. Po dodaniu tego elementu, możemy ustawić własny kolor tła i tekstu.

nowy-blok-okladka WordPress 5.3
Blok Okładka

Blok Tabela uzyskał kilka nowych funkcji. Obsługuje teraz wyrównanie tekstu w kolumnach, nagłówku i stopce tabeli oraz kolory tła.

nowe-funkcje-blok-tabela WordPress 5.3
Blok Tabela

Blok galerii otrzymał wbudowaną funkcję zmiany kolejności obrazów. Teraz w galerii możemy zmienić kolejność obrazów za pomocą klikania przycisków / strzałek bez otwierania ekranu multimediów.

nowe-funkcje-blok-galeria

Blok Najnowsze wpisy w swoim panelu ustawień bloków zawiera teraz sekcję, w której użytkownik może włączyć lub wyłączać treść postu. Wtedy można też wybrać pomiędzy opcją zajawka i cały wpis. Suwak pozwala kontrolować długość zajawki.

zmiany-w-bloku-najnowsze-wpisy
Blok Najnowsze wpisy

Blok lista obsługują w tej chwili wcięcia i oddalenia. Daje możliwość ustawienia wartości początkowej dla listowania liczbowego oraz obsługę odwrotnej kolejności uporządkowanej listy.

zmiany-w-bloku-lista
Blok Lista

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o innej nowej funkcji dodanej wraz z WordPress’em 5.3 a mianowicie weryfikacji adresu e-mail administratora witryny. Będziesz teraz okresowo proszony o potwierdzenie, że adres e-mail administratora jest aktualny, gdy logujesz się jako administrator. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka zablokowania strony w przypadku zmiany adresu e-mail.

Dołącz do WordPressowego Newslettera!

Nie częściej niż raz w miesiącu otrzymasz od nas praktyczne wskazówki o WordPressie i nowości z naszego bloga. Dołącz bo warto!


Opieka WordPress