Regularna aktualizacja WordPress, wtyczek i szabonu

Home » Blog

Patchstack Security przeprowadził analizę, która wykazała, że standardowa strona internetowa oparta na platformie WordPress zazwyczaj używa średnio 20 wtyczek. Jednakże, z naszego doświadczenia wynika, że wiele serwisów korzysta nawet z większej liczby wtyczek. Warto zdawać sobie sprawę, że większość popularnych wtyczek do WordPressa posiada lub posiadała błędy oraz “dziury”, które mogą być wykorzystane przez hakerów do atakowania naszych serwisów. To właśnie jest podstawowym sposobem ataku, wykorzystywanym przez cyberprzestępców. Warto zauważyć, że sprawdzenie, jakie wtyczki wykorzystuje nasz serwis internetowy, jest stosunkowo łatwe, co również oznacza, że sprawdzenie, czy któreś z nich nie posiada podatności, jest równie łatwe dla cyberprzestępców.

Jednakże, istnieją sposoby, aby skutecznie zarządzać bezpieczeństwem wtyczek WordPressa. Automatyczne skanowanie zainstalowanych wtyczek i sprawdzanie czy nie zawierają błędów, podatności z profesjonalnymi bazami danych może znacząco zredukować ryzyko ataku. Możemy skorzystać z dedykowanych narzędzi dla profesjonalistów lub skorzystać z usług stałej opieki WordPress np: oferowanych przez naszą firmę.

Po zintegrowaniu serwisu internetowego z takim narzędziem, monitoring WordPressa, motywu oraz wszystkich pluginów staje się procesem automatycznym. Gdy zostanie wykryta nowa wersja lub luka bezpieczeństwa w jakimkolwiek elemencie serwisu, administrator otrzyma powiadomienie, co pozwoli na natychmiastowe działanie, takie jak ręczna bądź automatyczna aktualizacja problematycznej wtyczki.

Należy podkreślić, że istnieje możliwość zaimplementowania zabezpieczeń przeciwko tzw. podatnościom zero-day (ang. “zero-day vulnerability”), czyli błędom w oprogramowaniu, które są znane ograniczonej liczbie osób lub zostały ujawnione publicznie, ale jeszcze przed opublikowaniem stosownej łaty czy aktualizacji. Podatności te są wyjątkowo niebezpieczne, gdyż mogą być wykorzystane przez atakujących przed zastosowaniem odpowiednich środków naprawczych.

Zachęcamy właścicieli serwisów opartych na WordPressie oraz sklepów WooCommerce do skorzystania z naszej profesjonalnej opieki serwisowej, która obejmuje usługę stałego monitoringu oraz regularnej aktualizacji WordPressa, szablonu oraz wszystkich wtyczek. Dzięki temu można znacznie zwiększyć poziom bezpieczeństwa swojego serwisu internetowego.

Opieka WordPress