Jak przyśpieszyć i zabezpieczyć WordPress’a?

Home » Blog

Po wykonaniu optymalizacji strony i wdrożeniu zabezpieczeń WordPress zgodnie z dobrymi praktykami pojawiają się często następujące pytania. Jak jeszcze bardziej przyspieszyć stronę na WordPressie? Jak jeszcze bardziej zabezpieczyć stronę lub sklep WooCommerce przed atakami hakerów i DDoS? Mamy odpowiedź na to pytanie – należy wdrożyć usługę Cloudflare.

Cloudflare dla WordPress

Cloudflare to popularna na całym świecie, szczególnie wśród osób zajmujących się bezpieczeństwem, profesjonalna usługa internetowa która zwiększająca szybkość działania serwisów internetowych oraz podnosi ich bezpieczeństwo. Co ważne, dostawca udostępnia bezpłatny plan taryfowy jaki z powodzeniem możemy zastosować w dowolnym serwisie i sklepie WordPress. Używamy tego rozwiązania od kilka miesięcy i możemy śmiało go polecić.

Co zyskaliśmy dzięki uruchomieniu tej usługi:

  • Zwiększyliśmy bezpieczeństwo naszego WordPressa, dodając kolejną warstwę zabezpieczeń, która co ważne, jest wyniesiona poza serwerownię w której trzymamy nasz serwer WWW. Zanim ruch trafi na naszą stronę to przechodzi przez serwery Cloudflare gdzie jest filtrowany odpowiednimi mechanizmami ( “wypychamy zagrożenia dalej od siebie”). Usługa posiada również wbudowany firewall WAF. Informacja o udaremnionych atakach na naszą stronę jest zwizualizowana w panelu administracyjnym.
  • Przyśpieszyliśmy działanie serwisu dzięki dostępnej w usłudze funkcji keszowania. Użytkownicy naszego serwisu otrzymują szybciej informacje jakie są ładowane z rozsianych po całym świecie serwerów Cloudflare (sieć CDN). W ten sposób odciążany jest nasz serwer WWW i łącze a klientom szybciej ładuje się strona. Informacje o działaniu i skuteczności tej funkcji widzimy w statystykach panelu administracyjnego. Szybciej ładowana strona zyskuje również dodatkowe punkty w usłudze Google PageSpeed Insights.
  • Zyskaliśmy bezpłatny certyfikat SSL firmowany przez Cloudflare.
  • Dodatkowe funkcje w usłudze pomogły nam również w optymalizacji szybkości ładowania strony poprzez ograniczenie ilości wtyczek w WordPressie i aktywowaniu wybranych funkcjonalności w Cloudflare. Oprócz wspomnianego keszowania strony (cache) mamy możliwość włączenia funkcje minimalizacji plików html, js, css czy też aktywacji dodatkowych wtyczek takich jak np: Google Analitics, Tawk.to. Inne dostępne aplikacje można przejrzeć na stronie https://www.cloudflare.com/apps/.

Niestety, utrudnieniem w wykorzystaniu tej usługi jest konieczność wprowadzeniu zmian w serwerach DNS a sama konfiguracja, optymalizacja jest zadaniem raczej dla doświadczonych administratorów. Dlatego wszystkich zainteresowanych uruchomieniem usługi zachęcamy do kontaktu.

Dołącz do WordPressowego Newslettera!

Nie częściej niż raz w miesiącu otrzymasz od nas praktyczne wskazówki o WordPressie i nowości z naszego bloga. Dołącz bo warto!