Dodatkowe bloki do Gutenberga – polecana wtyczka

Home » Blog

Echa rewolucji “Gutenbergowej” nie milkną, mimo iż minęło prawie 8 miesięcy od premiery nowego wordpressowego edytora.

Kto już zdecydował się na aktualizację i jednocześnie nie zainstalował wtyczki z klasycznym edytorem, z pewnością odczuwa pewne braki w zestawie bloków, który domyślnie oferuje Gutenberg.

Przy okazji – wtyczka Klasyczny edytor będzie wspierana do końca grudnia 2021 roku https://make.wordpress.org/core/2018/11/07/classic-editor-plugin-support-window/ .

Nie będę się tutaj rozwodzić nad tym, że instalacja kolejnej wtyczki to dodatkowe obciążenie dla strony. Oczywiście nawet jeżeli nie korzystamy z wszystkich bloków, jakie oferuje nam wtyczka, pliki do ich obsługi i tak są ładowane. I menadżer bloków, wprowadzony w wersji 5.2, gdzie możemy zbędne / nieużywane bloki wyłączyć i tak nie rozwiązuje tego problemu.

Ale to nie ta kwestia jest tematem tego artykułu, chociaż ogólnie wiadomo, że prędkość ładowania witryny ma ogromne znaczenie.

Jeżeli koniecznie chcemy, bądź musimy skorzystać z dodatkowej wtyczki zainstalujmy taką, która zaoferuje nam możliwie wszystko, czego potrzebujemy. Tak, by nie było konieczności instalowania następnej.

Ultimate Addons for Gutenberg

Liczba aktywnych instalacji Ultimate Addons for Gutenberg to ponad 100 tys; najwięcej ze wszystkich tego typu wtyczek (dane sierpień 2019). Co bardzo istotne, nadal świeci się dla niej pełne pięć gwiazdek pozytywnych opinii użytkowników. Dlatego też postanowiłam przyjrzeć się jej z bliska.

Po zainstalowaniu wtyczka nie wymaga w zasadzie żadnej konfiguracji, ponieważ jest od razu gotowa do użycia. Zestaw bloków, które zawiera, znajdziemy po prostu w bibliotece z wszystkim blokami Gutenberga, jako dodatkową zakładkę poniżej tych podstawowych. Jeżeli zajrzymy do Ustawienia – UAG zobaczymy jedynie możliwość dezaktywowania poszczególnych boków czy włączenia ich ponownie.

wtyczka Ultimate Addons Blocks

Zestaw przydatnych bloków

Ultimate Addons for Gutenberg daje nam całkiem spory i bogaty w opcje zestaw dodatkowych bloków, w tym szczególnie przydatne:

1. Zaawansowane ustawienia dla kolumn (Advanced Columns), gdzie mamy ogromne możliwości ustawień szerokości, odstępów, tła, marginesów, widoczności na mobile i wiele innych.

dobra wtyczka - bloki Gutenberg
Blok Advanced Columns

2. Ramki informacyjne (Info Box), gdzie możemy wybrać ikonę lub obrazek, zarządzać pozycją, kolorami, wielkościami czcionek, rodzajem separatora, etc.

Blok Info Box

3. Wezwanie do działania (Call to action), gdzie również mamy sporą paletę opcji do wykorzystania, w tym zarządzanie kolorami, rozmiarami i różnymi stylami przycisku.

bloki do Getenberga - call to action
Blok Call to action

Całą listę dostępnych bloków znajdziecie w wersji demo: https://www.ultimategutenberg.com/?utm_source=wp-repo&utm_medium=link&utm_campaign=readme

Ogromnym plusem tej wtyczki są opcje dla widoku mobilnego, co nie jest normą, ponieważ np. wtyczka Stackable, której już używałam, takich funkcjonalności na dzień dzisiejszy nie posiada.

Pobierz: Ultimate Addons for Gutenberg

Zrzuty ekranu do wersji: 1.13.6

Dołącz do WordPressowego Newslettera!

Nie częściej niż raz w miesiącu otrzymasz od nas praktyczne wskazówki o WordPressie i nowości z naszego bloga. Dołącz bo warto!


Oferta